Adet Döneminde İlaç Sakıncalı mı?

2 dakika okuma süresi

Adet Döneminde İlaç Sakıncalı mı?

En kritik konulardan biri de kuşkusuz adet döneminde ilaç kullanımının doğru olup olmadığı? Daha İyi Yaşam sizler için araştırdı.

Adet dönemi bazı kadınlar için kabus gibi geçerken bazı kadınlar içinse normal bir dönemdir. Adet döneminde yaşanan ağrılardan ve acılardan kurtulmak için birçok bayan ağrı kesicilere yönelmektedir. Çoğu kadın ise ilaç alımında tereddüt eder. Acaba ilaç alımı adet dönemi için olumsuz etki yapar mı diye tereddüt eder.

Peki adet döneminde ilaç kullanmak ne kadar doğru? Gelin birlikte inceleyelim.

Doktor kontrolünde kullandığınız bir ilacınız varsa adet dönemine girdiniz diye ilacı bırakmamalısınız. İçinizin rahat olması bakımından uzmanlardan bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz ancak adet döneminde ilaç kullanımının hiçbir yan etkisi yoktur. Ancak bilinçsiz ilaç kullanmamak içi kullanacağınız ilaçları mutlaka doktorunuza sorun.

Adet dönemi farklı bir bijolojik durum olduğundan dolayı ilaç alımınız o durumu değiştirmez ya da olumsuz etki yaratmaz. Eğer bir hastalığınız var ve adet dönemi diye ilaç kullanmıyorsanız bu durum hastalığınızı ilerletebilir. Kısacası adetliyken ilaç kullanılır mı sorusunun cevabı evettir. Ancak gün içinde çok fazla almak veya tavsiye ağrı kesiciler kullanmaktan kaçının.

Kadınların en çok kafasını kurcalayan konulardan biri de “adet dönemimde kullanılan ilacın kanamayı arttırıp arttırmadığı”. Adet döneminde kullanılan ağrı kesicilerin adet kanamasını arttırdığı yönünde kesin bir sonuç yoktur.

Regl ağrılarına iyi gelen doğal yöntemler

Adet dönemi ağrıları kesinlikle çözümsüz değil. Kadınların %60’ında görülen adet dönemi ağrıları için ilaç yerine doğal yöntemleri deneyin. Unutulmamalıdır ki adet sancısı çekiyorsanız bu vücudunuzda yumurtlamanın olduğunu gösterir. Bu nedenle adet dönemi ağrılarınızı kafanızda çok fazla büyütmeyin. İyi yönünden bakıp hafifletme yoluna gidin.

Adet döneminde ağrıyı azaltan yöntemler :

Bitkisel çaylar tüketin: Papatya, rezene ve adaçayı gibi bitkisel çaylar kasları gevşetici etkisi olduğundan ağrıyı da azaltacaktır. Adet döneminizde kahve, çikolata, kola, çay gibi kafein içeren gıdaları tüketmemenizde fayda var.

Sıcak su torbası: Karna koyulan sıcak su torbaları rahimdeki kan dolaşımını hızlandırdığından dolayı adet ağrılarınızı da azaltacaktır. Ayrıca ılık duş almak ve ya ayakları sıcak suda bekletmek aynı etkiyi sağlayacaktır.

Sizin bu konudaki önerileriniz nelerdir?

Adet Düzensizliklerinin Nedeni Neler?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html