Aç kalarak zayıflamak isteyenlere üzücü haberi vermek istiyoruz. Aç kalmak ne yazık ki daha çok yağlanmaya neden oluyor. Neden ve nasıl mı? Cevabını içeriğimizden bulabilirsiniz.

Aç Kalmak Daha Çok Yağlanmaya Sebep Oluyor

Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk’a göre yağlanmanın sadece bel çevresinden oluştuğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bel çevresinde oluşan yağlanma acil kilo verilmesi gerektiğini vurgular. Sadece karın bölgesindeymiş görüntüsü veren sağlanma bacak, gövde ve kollarda da yüksek oranda ortaya çıkar. Yani siz sadece karın bölgenizden kilo aldığınızı düşünseniz de diğer alanlardan da yağlanma başlamış olur.

Ölçümlerde ortaya çıkan bir diğer detay ise yağın kas kitlesine oranla daha fazla olması. Bu nedenle uyguladığınız diyet programını tüm bölgelerinizden yağ yakmaya odaklı yapmalısınız. Ancak bu şekilde ideal kilonuza düşebilirsiniz.

Yediklerinizin fazlası her zaman vücutta depolanır. Örneğin meyveyi çok tükettiğinizde bel çevresindeki yağlanmayı artırabilir. Her şeyin fazlasının zararlı olmasına meyve en güzel örnek olabilir.

Beslenmede Yapılan Genel Hatalar

  • Akşam son kapanışı meyve yiyerek yapmak ve saat 6’dan sonra yemek yemeyi bırakmak.
  • Kahvaltı ve öğle öğünlerini hiçe saymak.
  • Diyete başlanıldığı anda ekmeği kesinlikle tüketmemek.
  • Ara öğünleri es geçmek ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmek.

Bir besini normal ölçüsüne göre sık tüketmek ve tamamen hayatınızdan çıkarmak doğru değil. Çünkü uzun süren açlıklar özellikle bel çevresinde yağlanmayı arttırıyor. Doğru olan sık aralıklarla yeterli oranda beslenmek. Önemli olan farklı çeşitleri bir anda tüketmek değil, farklı günlerde azar azar tüketmek gerekir.

Genel yağlanmanız artmaya başladıysa en büyük çözümü egzersiz yapmak. Yürüyüş, yüzme yağlanmanızı azaltmaya yardımcı olur.

Yağlanma sorunundan kurtulmak sizin önerileriniz neler?

Hızlı diyet yapmak zararlı mıdır?