6 Saat Mi 10 Saat Mi?

1 dakika okuma süresi

6 Saat Mi 10 Saat Mi?

Uyku üzerine yapılan yapılan son araştırma bilinenin aksine bir tezi ortaya koyuyor. Bu araştırma uyumayı sevenleri mutlu edecek.

Sabahları bizim için 1 dakika bile çok önemlidir. Tüm gece o bir dakikaya eşit olamaz asla. Uzmanlar ise bu süreyi birden 240 katına çıkartıp 4 saat daha uyumaya davet ediyor!

Bir araştırmanın sonuçları doğrultusunda uzmanlar, "Çok uyu, hasta olma" tavsiyesinde bulunuyor. Zira yetersiz uyku, genleri olumsuz yönde etkiliyor. ABD Ulusal Bilimler Akademisi'ne bağlı "Proceedings" adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, sadece bir hafta yetersiz uyumak yüzlerce genin yapısını etkileyebiliyor. Araştırmada, bir hafta boyunca her gece en fazla 6 saatlik uykunun toplam 711 geni etkilediği tespit edilmiş. Bu da insan vücudunda bulunan yaklaşık 23 bin genden yüzde 3,1'i anlamına geliyor. Uykusuzluktan etkilenen genlerin özellikle de iltihaplanmalar, bağışıklık sistemi ve stresten sorumlu genler olduğu saptandı.

6 SAAT UYKU GENETİK SORUNA YOL AÇIYOR

Araştırmada, 14 erkek ve 12 kadın denek iki hafta boyunca uyku laboratuvarında takibe alındı. İlk deneyde, denekler bir hafta boyunca her gece en fazla sadece 6 saat uyudu, ikinci seferde ise denekler bir hafta boyunca her gece en fazla 10 saat uyudu. Her iki deneyin ardından deneklerin genleri üzerinde yapılan incelemede, yetersiz uykunun genlerin faaliyetlerini düşürdüğü sonucuna varıldı. Bu, kronik uykusuzluğun insan vücudunun tamamındaki genleri nasıl etkilediğine ilişkin yapılmış ilk kapsamlı bilimsel araştırma olma özelliğini taşıyor. Daha önce yapılan araştırmalarda, belirli bazı genler baz alınarak uykusuzluğun yol açtığı etkiler gözlemlenmişti.

Editörün Seçimi : Kadınlar Kulübü TV - Sağlıklı Yaşam

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html