50. Sanat Yılını Kutluyor

2 dakika okuma süresi

50. Sanat Yılını Kutluyor

Ellinci sanat yılında, "7 Bölge Gülten Dayıoğlu" etkinliği kapsamında Kayseri'ye gelen yazar Gülten Dayıoğlu neler söyledi? Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

Gülten Dayıoğulu'nu tanımayan yoktur, hele bir de onun kitaplarıyla büyümüşseniz.. Peki Gülten Dayıoğulu kitap yazarken nelere dikkaet ediyor? Onları nasıl bir titizlikle yazıyor biliyor musunuz? Aradığınız soruların tümünü Daha İyi Yaşam sizler için derledi!

Ellinci sanat yılında, "7 Bölge Gülten Dayıoğlu" etkinliği kapsamında Kayseri'ye gelen yazar Gülten Dayıoğlu, kitaplarını anne ve öğretmen titizliği ile yazdığını belirterek, "Kitap, zihinsel besindir. Nasıl ki, bedenimiz 3 öğün beslenerek büyüyorsa, zihnimiz de okuyarak gelişir. En büyük hayalim, Türkiye'nin dünya çapında bir ulus olması" dedi.

Kayseri Merkez Ticaret Lisesi'nde düzenlenen ''7 Bölge Gülten Dayıoğlu'', etkinliğine, Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz, ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz, etkinlikteki amaçlarının, yazarların da etten, kemikten olduğunu, duyguları olduğunu, soyut dünyadan, ya da uzaydan gelmediğini öğrencilere göstermek olduğunu söyledi. Yılmaz; okumanın yemek yemek, su içmek ya da nefes almak gibi insan olmanın temel unsuru olduğunu vurguladı.

ac662f1275fa23e8ffbd2261e57ad21f

“ANNE VE ÖĞRETMEN TİTİZLİĞİYLE YAZDIM”

Öğretmen gözüyle ve öğrenci gözüyle Yazar Gülten Dayıoğlu'nun anlatıldığı etkinlikle, Osman Düşüngel İlköğretim Okulu öğrencileri de mini bir konser verdi. Bugüne kadar 107 ülkeyi dolaştığını ve aynı zamanda gezgin bir yazar olduğunu anlatan Dayıoğlu, yazarların öldükten sonra bile anılmadığını, kendisinin 50'inci yılında hayattayken, coşkuyla ve törenlerle karşılandığı için Allah'a şükrettiğini söyledi. Dayıoğlu, "Kitaplarımı, anne ve öğretmen titizliği ile yazdım. Çünkü hedef kitleniz, çoçuklar ve gençlerse, yazmak veballi. Konuştuğunuzu düzeltebilirsiniz ama yazdığınız sizinle mezara kadar gider, düzeltemeyiz. O yüzden çok titiz çalıştım. Benim ilkelerim var. Kitap zihinsel besindir. Nasıl ki 3 öğün yemek yiyerek bedenimizi besliyoruz ve gelişiyoruz, kitap okuyarak da zihnimizi beslememiz gerekir" diye konuştu.

GÜLTEN DAYIOĞLU KİMDİR?

Yazarlıkta 50 yılı geride bırakan 68 yaşındaki Gülten Dayıoğlu, ilk kitabı Bahçıvanın Oğlu'nu 1963 yılında yazdı. İlk öyküsü henüz 15 yaşındayken yerel gazetede yayınlanan Dayıoğlu, bugüne kadar 78 kitaba imza attı. Gülten Dayıoğlu, öykü ve romanlarında 7-18 yaş arası çocuk ve gençleri hedefliyor. Dayıoğlu'nun 20'nin üzerinde radyo ve Tv programı da bulunuyor.

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı