5 Yeni Kitap

3 dakika okuma süresi

5 Yeni Kitap

Bu hafta hangi 5 kitap D&R raflarında yerini almış bilmek ister misiniz? Bakalım yeni çıkanlar listemizde hangi yazarların hangi kitapları var…

‘BİR ACIYA KİRACI’

bir acıya kiracı

Yazar: Metin Altıok
Sayfa Sayısı: 444
Tür: Şiir
Yayınevi: Kırmızı Kedi

 Sen yarım kalmış bir aşkın Kaçınılmaz sürgünü Katlanan göğsündeki kayaya. Sen orda şimdi bir hüznü köpürt, Ben bir çocuğa su vereyim burda. Ben ki kiracıyım bir acıya. Sen imzalarsın sabah akşam Defterini bensizliğin, Bense kanla öderim Kirasını kaldığım evin. Bir takvimi tersten açardık Eğer isteseydin. ...

‘EZOTERİZME GİRİŞ’

ezoterizme giriş

Yazar: Ergun Candan
Sayfa Sayısı: 400
Tür: Parapsikoloji
Yayınevi: Sınır Ötesi Yayınları

Ezoterizmin içindeki bilgileri öğrenmek ve bu bilgiler ışığında dinsel metinleri okumak, dinlerin içindeki gerçek mesajları yakalaya- bilmemizde bize çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Dolayısıyla dinlerin de gerçek değeriyle algılanmasında bu çalışma, bizlere büyük bir oranda yardımcı olacaktır. Ezoterik bilgiler ışığında kutsal metinler incelendiğinde, dinlerle ilgili bilgilerimizin ne kadar eksik olduğu hemen ortaya çıkacaktır. Çünkü dinlerin dili semboliktir ve bu semboller ezoterik içeriklidir. Dinlerin günümüzde hâlâ geniş halk kesimlerince tam olarak anlaşılamamasının ve dinlerle ilgili kulaktan dolma klâsik yorumlarla yetinilmesinin tek sebebi işte budur. İnanmış olduğumuz dinin bizlere aktarmış olduğu ilâhi mesajları daha kapsamlı olarak öğrenmek isteyen herkes, ezoterizme müracaat etmek zorundadır. Aksi takdirde ilâhi mesajlar bizler için kapalı kalacaktır.

‘KATİLİN KIZLARI’

katilin kızları

Yazar: Randy Susan Meyers
Sayfa Sayısı: 380
Tür: Korku-gerilim
Yayınevi: Artemis Yayınları

Lulu ve Merry’nin hayatı her zaman zordu. Lulu’nun onuncu yaş gününden bir gün önce ise, babaları, bu iki küçük kızın hiç de toz pembe olmayan hayatlarını bir karabasana çevirecek, kızlarının bencil annesine önlenemez bir aşkla bağlı olan baba kapının önüne konduğunda işler çığırından çıkacaktı. Böylece aile sorunları ölümcül bir hal alacak, Lulu ve Merry öksüz kalacaktı. Kızlara sahip çıkan da olmayınca, kendilerini önce bir yetimhanede bulacak,  sonraysa varlıklı bir ailenin yanında kalmaya başlayacaklardı. Hiç kimseye, hiçbir yere ait olmadıklarını her an hissede hissede... Aralarındaki kardeşlik bağından başka tutunabilecekleri bir şey yoktu. Otuz yıl boyunca, bu gerçekle yaşamaya alıştılar. Mahkûm babaları sürekli onları ve attıkları tüm adımları bir gölge gibi izliyordu. Kardeşlerden biri, babasını yok sayarken diğeri korkuyla ve görev bilinciyle babasına yakın durmayı seçti. İkisi de, babalarının şartlı tahliyesini bekliyordu. Endişeyle. O, iki kızı birbirine bağlayan ve aynı zamanda ayıran kişiydi. O, Lulu ve Merry’nin ailesiydi.

KARABİBİK

karabibik

Yazar: Nabizade Nazım
Sayfa Sayısı: 118
Yayınevi: Kapı Yayınları

Klasikler, ölümsüz olmadıkları için değil sürekli okundukları için de değerlidir. Bizim klasiklerimiz başlangıçta bazı eksiklik ve acemilik taşısalar bile bu onların kurucu olma özelliklerini değiştirmez. Dil kadar hayat da yeniden kurulur onlarda. Dünkü nesiller tarafından ağır aksak da olsa okunan, sevilen ve hayatımızın bir parçasına dönüşen bu eserler bir kez daha ve günün zevkleri ve tercihleri gözetilerek çıkıyor gün yüzüne. Okundukça sevilecek bu eserler dünü selamladığı kadar geleceği kurmaya aday. Aşk, dil, kurgu bütün saflığıyla göz kırpıyor. Yeniden... Nabizade Nazım Türkçe edebiyata, hacimce küçük bu romanıyla büyük bir yemlik getiriyor: Anadolu’nun bir köyü romana mekân teşkil ediyor. Anadolu köylüsü yaşayış biçimiyle, gündelik dertleriyle, kendine özgü diliyle, tüm sıcaklığıyla okurla buluşuyor.

‘GÜNEY ÇAYIRI’

güney çayırı

Yazar: Astrid Lindgren
Sayfa Sayısı: 48
Tür: Çocuk/hikâye
Yayınevi: Pegasus

Çok uzun yıllar önce, açlığın dünyayı kasıp kavurduğu günlerde, yapayalnız kalan iki küçük kardeş, Güney Çayırındaki evlerini terk edip Bataklık Köyünde yaşayan bir çiftçinin yanına sığınırlar. Çiftlikte işler ağır, günler yoksulluk grisidir. Bir gün iki kardeşin karşılarına çıkan bir kuş, önlerine düşüp onları sürekli ilkbahar yaşanan bir bahçeye götürür. Astrid Lindgrenin yazdığı en güzel masallardan biri olan Güney Çayırı, Marit Törnqvistin ustalıkla çizdiği resimlerle daha da güzelleşmiştir.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı