Çıplak uyumak faydalı mı?

3 dakika okuma süresi

Çıplak uyumak faydalı mı?

Daha İyi Yaşam sizler için çıplak uyumanın bilinmeyen faydalarını araştırdı. Çıplak uymak faydalı mı? Sorusu cevap buldu..

Sağlıklı ve rahat bir uyku için bulunduğunuz odanın ısısı çok önemli. Çok sıcakta olmaz çok soğukta standart ısıda olması en sağlıklısıdır. Ancak çıplak uyumak ne derece doğruymuş gelin birlikte göz atalım.

Yapılan araştırmalara göre çıplak uyumak kaliteli uykunun dışında birçok olumlu etki barındırıyor. Amerika’da insanların %8’i çıplak uyurken Avrupa’da bu oran daha fazla.  İngilizlerin üçte biri çıplak uyurken Türkiye’de böyle bir veri bile yok. Aslında sormamız gereken diğer bir soru bu olabilir. Türkler neden çıplak uyumuyor? Oysa çıplak uyumanın faydaları saymakla bitmiyor.

Bilimsel araştırmalara göre çıplak uyumanın 5 faydasını sizler için açıklıyoruz :

1.UYKUSUZLUĞA İYİ GELİYOR

Çoğu insanın en büyük sorunlarından biridir uyuyamamak. Ertesi güne enerjik başlamanıza yardımcı olacak şeylerden biri düzenli uykudur. Ancak uyku probleminiz varsa hayatınız kabusa dönebilir. Uzmanlar günde 8 saat uykunun hem bedene hem ruha iyi geldiğini belirtiyor ama uyuyabilene aşk olsun dediğinizi duyar gibiyim.

Uyuyamayanlara güzel bir haberimiz var. Avusturya’da yapılan bir araştırmaya göre vücut ısısının düşmesi uykuya dalmada büyük rol oynuyor. Yani buna göre çıplak uyumak uykusuzluğa iyi geliyor.

Çıplak uyumak uykusuzluğa iyi geldiği gibi derin bir uyku süreci geçirmenizi de sağlıyor. Hollanda'da yapılan bir araştırmada bilim insanları deneklere vücut ısılarını düşüren termal pijamalar giydirdi. Deneklerin daha derin bir uykuya daldığı ve bu derin uykuda daha uzun süre kaldığı saptandı.

2.ŞEKER HASTALIĞINI ÖNLÜYOR

Çıplak uyumak uykuyu düzene soktuğu gibi bazı hastalıklara da iyi geliyor. Yetişkinlerin vücudunda kahverengi yağ (iyi yağ) az miktarda bulunuyor. Bir araştırmada oda sıcaklığının bu yağa ne kadar etkisi olduğu araştırılmış. Araştırma sonucunda sıcak ortamda bu yağın daha az seviyeye geldiği görülmüş. Soğuk ortamda ise iki katına kadar yükseldiği ortaya çıkmış. Çıplak uyumak sizi aşırı ısınmaktan koruyabilir ve insülin duyarlılığınız düşebilir.

3. YAŞLANMAYI YAVAŞLATIYOR

Her insanın hayalidir hep genç kalmak hiç yaşlanmamak. Meğer çıplak uyumak yaşlanmayı geciktiriyormuş. ABD kaynaklı bir başka araştırmaya göre de uyku, büyüme ve melatonin hormonlarının salgılanmasında kritik önemde. Bunlar en etkili anti-aging hormonları. Çıplak uyumanın uyku kalitesini artırdığı göz önüne alındığında, yaşlanmaya karşı etkisi de ortaya çıkıyor. Çıplak uyumak aynı zamanda kadın sağlığı içinde önemli. Uyurken fazla sıcak olduğunda kadın vajinasında bakteriler ve mantarlar daha hızlı üreme yapar. Eğer çıplak uyursanız bu faktörlerden uzak durmuş olursunuz.

4.SAĞLIKLI BİR CİNSEL YAŞAM

Araştırmalar göre çıplak uyuyan çiftlerin daha sağlıklı bir cinsel yaşamları olduğu saptanmıştır. Bir önceki maddemizde belirttiğimiz gibi sıcak ortamlarda vajinada bakteri ve mantar gibi zararlı şeyleri artar. Bu da sağlıklı bir cinsel yaşamı etkiler. Çıplak uyuduğunuz takdirde hava alma işlemi sorunsuz olacağında bu tür oluşumları engellemiş olacaksınız.

KADINLARDA ORGAZM SORUNU HAKKINDA TÜM MERAK EDİLENLER

Erkelerde testiler soğuk ortamda daha kaliteli ve sağlıklı sperm üretirler. Sıcakta ise sperm kalitesi düşer. Testislerin vücudun dışında olmasının nedeni de budur. Çıplak uyumak aynı zamanda çiftleri de memnun ediyor. Fiziksel temas daha sık yaşandığından vücudun orgazm sırasında da salgıladığı oksitoksin hormonu daha çok üretiliyor. Bu hormon strese, depresyona, iltihaplanmalara ve yüksek tansiyona karşı birebir.

5. ÇIPLAK UYUMAK ÖZGÜVENİ ARTIRIYOR

Teorilere göre çıplak uyumak insanın kendi vücuduyla barışık olmasını sağladığından özgüveni de arttırıyor. Doğal olarak özgüvene kavuşan kişi sosyal ortamda da bunun faydasını görüyor. Central Florida Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, nüdizm yanlısı öğrencilerde önyargıların daha az olduğu, bu kişilerin örneğin azınlıklara daha hoşgörülü davrandığı saptandı.  

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • 2
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html