3-6 Yaş Gelişim Özellikleri

2 dakika okuma süresi

3-6 Yaş Gelişim Özellikleri

Çocuğunuzu en iyi şekilde geliştirmek için 3-6 yaş çocukların gelişim özelliklerini sizler için derledik!

Daha İyi Yaşam olarak sizler için 3-6 yaş arasında çocukların hangi gelişim özelliklerini gösterdiğini sizler için paylaştık. Bakalım 3-6 yaş arasında çocuklar en çok neye ihtiyaç duyuyor birlikte göz atalım.

3-6 yaş gelişim özellikleri Neler?

Çocukların fiziksel, ruhsal, duygusal gelişimlerinin en büyük etkisi aile içerisindeki disiplinden geçer. Disiplin sayesinde çocuğun daha dengeli ve düzenli bir hayatının olması sağlanır. Özellikle 3-6 yaş arasında çocuğun karakter yapısı kaba hatları ile oluşacağı için bu dönemdeki eğitim oldukça önemli. 3-6 yaş gelişim özellikleri çocuğun gelişiminin altın çağı olduğu düşünülürse bu dönemde çocuğa olabildiğince rol model olunmalı, fırsat ve sorumluluk verilmeli, alışkanlıklar kazandırılmalıdır. Çocuklar 3 yaş itibari ile ilk olarak oyun grubuna ardından kreşe ve anaokuluna gönderilerek fiziksel, ruhsal, psikolojik gelişimleri olumlu yönde desteklenir.

gelişim

3-6 yaş arasında fiziksel gelişimin önemi

Çocukların 3-6 yaşar alığında fiziksel gelişimleri için yaşlarına uygun olarak sorumluluklar verilmeli, ve oyun oynaması için teşvik edilmesi gerekir. Zihinsel gelişimleri için ise; hayal dünyalarını daha da geliştirmek için bol bol hikaye ve masal okumalı, özellikle zeka geliştirici oyuncaklar almalı, çağın hastalığı olan uzun süre televizyon ve bilgisayar oyunlarından olabildiğince uzak tutulmalı, bunun yerine dikkat ve zeka geliştirici aktiviteler tercih edilmelidir.3-6 yaş gelişim özellikleri arasında bulunan dil gelişimi için ise; çocukla sürekli konuşmak çocuğun dil gelişimi için önemli. Ayrıca bu dönemde işitsel oyuncaklara da ağırlık verilip, nesneler ve kavramları resimleri göstererek öğretmek daha doğru olur.

gelişim

3-6 yaş arasında sevginin önemi

3-6 yaş gelişim özellikleriruhsal açıdan ele alınırsa en önemli şey sevgi. Bu dönemde çocuğa ne kadar sevgi ve hoşgörü ile yaklaşılırsa çocuk da o kadar ruhsal olarak yerinde olur.İlk çocukluk dönemi olan 3-6 yaş döneminde çocuklar farklı farklı davranışlar gösterir. Özellikle inatçılığın en yoğun dönemi olan 3-4 yaş aralığında anne baba çocuğa karşı daha bir hoşgörülü ve anlayışlı olursa bu çocuğun o dönemi daha rahat atlatmasına ve çocuğun ileride daha pozitif olmasını sağlar.

Çocuğunuz için faydalı olabilecek "3-6 Yaş Psikomotor Gelişim Oyunları" yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 2
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html