3-4 Yaş Döneminde Hangi Oyuncaklar Seçilmeli?

2 dakika okuma süresi

3-4 Yaş Döneminde Hangi Oyuncaklar Seçilmeli?

Çocuğunuzun istediği renk ya da istediği kahraman olması dışında oyuncak seçimindeki kriterleriniz neler?

Oyuncak seçimi aylara, yaşa göre farklılık gösterir. Bu nedenle alınan oyuncağın çocuğa faydalı olabilmesi, çocuğun bu oyuncağı doğru kullanabilmesi için önce yaş grubuna uygun seçilmiş olması gerekir. Konuyla ilgili bilgileri Uzman Psikolog Çağla Tuğba Dortluoğlu veriyor.

Bilindiği gibi yeni doğan bebeğin en değerli oyuncağı kendi bedenidir. Bebek elini, kolunu sallayarak, açıp kapayarak, ayağını ağzına götürmeye çalışarak ve parmaklarını emerek kendi kendine eğlenir. Ayrıca doğumu izleyen aylarda çocuk ses, renk ve şekillere karşı da çok hassastır. Bu nedenle bu aylarda bebeklerin oyuncaklarını görsel ve işitsel duyulara hitap eden oyuncaklar oluşturmaktadır.

İlk aylarda bebeğin yatağının üzerine asılabilen veya yatağın kenarına tutturulabilen, hareket eden, ses çıkaran, mobil türü renkli oyuncaklar tercih edilebilir.

3-4 Yaş Döneminde Hangi Oyuncaklar Seçilmeli?

Çocukların motor gelişimlerinin artması ve hareketlerinin daha da düzenlenmesiyle çocuklar inip çıkmaktan, üç tekerlekli bisiklete binmekten ve tırmanmaktan çok hoşlanırlar. Bu dönemde sallanan at, pedallı araba, tekerlekli bisiklet, yük arabası ve salıncak seti en uygun oyun malzemelerindendir. Yine bu dönemde sökülüp takılabilen veya bozulup- yapılabilen oyuncaklarla, küçükten büyüğe doğru dizilebilen küpler, bloklar, inşaat malzemeleri çocuklar tarafından en çok tercih edilen ve sevilen oyun araçlarıdır.

3 yaş döneminde seçilebilecek oyuncaklar

Yaratıcılık ve duyguların belirtilmesi açısından oyun hamuru, inşaat yapımı ile ilgili oyuncak ve küpler, keskin olmayan makas ile renkli kağıtlar seçilebilir.

Öykü ve masal kitapları, çocuk şarkı kasetleri, bebek arabaları, itme ve çekmeli tekerlekli arabalar, üç tekerlekli bisiklet, renkli çıkartmalar ilgisini çeker.

Süpürge, faraş, mutfak malzemeleri, tabak, fincan, ev içi ve bahçe araçları, plastik çekiç, kerpeten, tornavida ilgi alanına girer.

Yakın çevre ve hayvanat bahçesi gezileri, su, kum, kil gibi oyun ve oyuncaklar bu yaş için uygundur.

4 yaş için seçilebilecek oyuncaklar

Skooter, top, basket potası, bebekler, doktor gereçleri ilgisini çeker.

İtfaiye, polis, yarış arabaları, ambulans, kamyon, uçak, tren gibi oyuncaklarla oynar.

Oyun evi ve içi için kullanılabilecek eşyalar, mutfak gereçleri, bebekler ve bebek kıyafetleri ile oynar.

Masal kahramanları, anne, baba olarak kullanılabilecek figürler, yaşına uygun parça sayısında puzzlelar, oyun hamurları ilgi alanına girer.

Kağıtlar, boncuklar, çubuklar, pullar, boyalar gibi sanat malzemeleri, ritm aletleri, legoalar ve labirentler, fark bulma, eşleştirme gibi yaşa uygun aktivite kitapları ile de oynar. 

(Kaynak: www. hurriyetaile.com, www.anneysen.com)

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/estetik-mucizesi-hyaluronik-asit-nedir-12665.html