1 Kg Verebilmek İçin Kaç Saat Yürüyüş Gerek?

2 dakika okuma süresi

1 Kg Verebilmek İçin Kaç Saat Yürüyüş Gerek?

Yürüyerek kilo vermek o kadar da kolay değil.Peki sadece 1 kg verebilmek için kaç saat yürüyüş gerek?

Yürüyerek kilo vermek o kadar da kolay değil.Peki sadece 1 kg verebilmek için kaç saat yürüyüş gerek?

İnsanların ortalama bir tempo ile yürüyerek 18 saatte 7200, 4 saatte 1600, 2 saatte 800,  saatte ise 400 kalori kalori harcayacağı ortaya çıkmaktadır. Oysa vücuttaki 1 kg yağ kütlesini eritmek için gerekli olan kalori miktarı da 7200 kaloridir. Diğer bir deyişle 1 kilo zayıflamak için 18 saat yürüyüş yapmak gerekiyor. Yürüyüşün metabolizmayı hızlandırıcı etkisinide hesaba katarsak tüm güne yayılarak ortalama 200 kalori de fazladan enerji harcandığını ortaya koyuyuor. Bu durumda, günde ortalama 12 saat yürümek gerektiği ortaya çıkıyor. Günde 1 saat yürüyüş yapan birisinin ayda 3 kilo zayıflama olanağına sahip.

Yürüyüşle kilo verme ve yağ yakmanın faydaları

Yürüyüşün faydaları ile hayatınıza birkaç yıl daha eklemek ister misiniz? Bunu düzenli olarak yapacağınız bir yürüyüş programı ile gerçekleştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Basit ve sağlıklı şekilde sizi kolayca zayıflatacak ve yormayacak olan bu egzersizden öğreneceğiniz çok şey var! Yürüyüş yapmak, yapabileceğiniz en basit ve en güvenli egzersiz çeşididir. Bu spor sizin kemiklerinizi güçlendirmenize, kilonuzu, kalp ve akciğer sağlığınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır. Araştırmalar haftada yaklaşık 20-25 kilometre yürüyen insanların yürüyüş yapmayan insanlara göre daha uzun yaşadıklarını kanıtlamıştır. Bunun yanında etkili bir zayıflama ve kilo kontrolü için yürüyüş yapmak gerçekten vücut için ihtiyacında ötesindedir.

shutterstock_152226881 Yürüyüşle ilgili bazı can alıcı bilgiler: Yapacağınız yürüyüşünüzün her dakikası hayatınıza ortalama 1,5-2 dakika ekler. Buda sizin bir taşla iki kuş vurabileceğiniz anlamına gelir. Her gün 20 dakika fazla yürüyüş yapmak yılda 7 kilo vermenizi sağlar. Sadece 1 paket jelibon şekerini eritmeniz için bir futbol sahası kadar alanı yürümeniz gerekir. Çünkü etkili kilo vermek ve zayıflamak için yürüyüşün yanında yediklerinizi ve kalori kontrolünü de sağlamalısınız. Günlük uzun, ritmik yürüyüşler yapmak kilo vermenin en iyi yoludur. (40 dakikalık yürüyüşünüzde maksimum kalp hızınızın %60 ile %65 değerleri arasında olduğu durumlarda.) Kısa, hızlı yürüyüşler yapmak ise kalp ve akciğer sağlığınızı kontrol etmeniz için en iyi yoldur. ( 20-25 dakikalık yürüyüşünüzde kalp hızınızın %75 ile %85 arasında olduğu durumlarda.)

Yürüyüş yapmanın yararları: Kalp ve akciğerlerin çalışma verimi arttırır. Fazla yağların yakılmasına yardımcı olur. Dinlenirken bile kilo vermeyi sağlayacak şekilde metabolizma hızınızı arttırır. Yeme isteğinin kontrol edilmesine yardımcı olur. Enerji verir. Stresten uzaklaşmaya yardımcı olur. Yaşlanmayı geciktirir. Kandaki kolesterol seviyesini azaltır. Yüksek tansiyonu düşürür. Şeker hastalığını kontrol etmeye ve önlemeye yardımcı olur. Göğüs, prostat ve mide-barsak gibi bazı kanser türlerine karşı riski azaltır. Kalp krizi ve Felç gibi rahatsızlıklar için yardımcı rehabilitasyonu sağlar. Bağırsakların çalışmasını düzenler. Uyku düzenine yardımcı olur. Bacak ve kalça bölgesindeki kasların güçlenmesine yardımcı olur. Kemik güçlenmesini sağladığı gibi yaşlı kadınların kaderi gibi gözüken kemik erimesi riskini azaltır. Hareketsizliğe ya da kireçlenmeye bağlı olarak ortaya çıkan eklem sertliğini azaltır.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html